Destination Star Trek Europe 2016

O víkendu 7.-9. října jsem se zúčastnil svého prvního (a zároveň na dlouhou dobu posledního) zahraničního conu. Jednalo se o akci s názvem Destination Star Trek Europe a tento putovní con byl tentokrát pořádán v britském Birminghamu. V tomto článku bych se s vámi rád podělil o své zážitky a zkušenosti.

Queue: Con strávený ve frontě

Páteční zahájení bylo doslova utrpením. Organizátoři spustili registrace od 12:00, přičemž samotné vpuštění návštěvníků mělo probíhat o dvě hodiny později. S Pavlem jsme se dostali do šílené fronty (odhadem 300 metrů dlouhé a krutě nepostupující), ve které jsme strávili zhruba dvě hodiny. Jak jsem zjistil záhy, byl to v podstatě jen trénink na to, co mě mělo čekat během celého conu.

Kdybych měl svou účast na conu nějak krátce zhodnotit, pak by stačilo říci, že jsem vlastně většinu času stál ve frontě. Budiž toto varováním ostatním fanouškům, kteří by na podobně monstrózní akci rádi vyrazili. Připravte se na to, že podstatnou část akce strávíte čekáním… ať už to bude na cokoliv.

Na druhou stranu, jak uvidíte z přiložených fotografií, se čekání vyplatí, odnesete si nezapomenutelný zážitek.

Této akce se zúčastnilo asi 25 herců napříč všemi startrekovými seriály. Byly mezi nimi méně známé tváře (např. představitel Gorna), ale samozřejmě i řada představitelů klíčových rolí včetně Williama Shatnera, který ztvárnil roli kapitána Jamese T. Kirka v originální sérii.

DSTE: Fanda a kapitán Kirk, autogram DSTE: Fanda, Walter Koenig a George Takei na TOS můstku :-)

Focení s herci a autogramy

Fotografie s herci šlo objednat dopředu, autogramy pak byly „organizovány“ až na místě. Při objednávce fotografií platilo v podstatě to, že kdo dříve objednal, ten přišel dříve na řadu. U každé fotografie bylo možné vybrat pozici ve frontě a podle té pak byla lidmi z týmu organizátorů fronta tvořena. Přibližně 10 minut před plánovaným termínem focení tak byli vyvoláváni držitelé s nejnižším číslem fronty a postupně se vytvořil (ve většině případů) mnohametrový zatočený had, ve kterém se tísnilo mnohdy i několik stovek lidí.

Naprosto neskutečně efektivně ale docházelo k odbavení celé té masy natěšených trekkies. Podle střízlivého odhadu mohli zvládnout do minuty vyfotit klidně deset i více lidí. Což mělo samozřejmě i negativa – s hercem jste strávili dohromady tak pět sekund a to si toho vážně moc říct nestihnete. Já osobně jsem měl asi nejdelší výstup s Terry Farrell, která k nám zavítá už tento víkend, protože jsem jí stihl jen říci, že se uvidíme příští týden, což jí opravdu upřímně potěšilo a myslím, že ti, kteří se s ní o víkendu setkají, se mají na co těšit. Působila na mě velmi sympaticky a myslím, že po tomto „masokombinátu“ se na komornější akci s fanoušky v ČR upřímně těší. 🙂

Fronty tedy utíkaly i přes množství fanoušků poměrně svižně a všechno se dalo docela v klidu stihnout. Já osobně jsem si naplánoval na pátek sedm fotografií a na sobotu dokonce deset. V pátek jsem téměř nic jiného pořádně nestihl, ale v sobotu jsem měl několik zhruba hodinových okének mezi postáváním ve frontě, abych si stihl vše prohlédnout a nafotit.

DSTE sekce s autogramyZískat autogram pro mě bylo skoro nemožné, protože fronty nebyly de facto organizované a vše trvalo mnohem déle než focení. Navíc nebyly známy časy, kdy se jednotliví herci na svých autogramiádových stanovištích objeví, takže to nebylo možné plánovat, a pokud jste čekali ve frontě na fotku, nemohli jste čekat ve frontě na podpis. I proto jsem rád, že se mi podařilo ulovit alespoň podpis Shatnera a Christophera Lloyda, se kterými jsem měl hotové fotky hned na začátku conu a nebyl problém si je nechat od nich podepsat.

Pro potřeby focení byla vytvořena celkem tři různá stanoviště a u každého z nich byl stanoven plán, kdy bude možné se s tím kterým hercem vyfotit. Někdy se mohlo stát, že se vám čas kryl s jiným stanovištěm, ale i tak se to dalo zvládnout.

Co dalšího bylo na conu k vidění?

DSTE mapaFocení a autogramy nebyly tím jediným, co jste mohli na conu zažít. Byl zde opravdu velkolepý „ferengský bazar“, sestávající z několika větších či menších stánků, dále výstava uměleckých kreseb na motivy Star Treku, stánek fanklubu Leonarda Nimoye, klingonská zóna, borgská regenerační komora, můstek Enterprise-D, můstek klasické Enterprise, klingonský můstek a mnoho dalších. Ostatně jste pak na jednotlivých můstcích měli možnost ulovit i fotografii s některými herci. Mně se to povedlo na tom klasickém, kde mi dělali parťáky Walter Koenig a George Takei.

V bazaru se mi podařilo ukořistit několik starších startrekových časopisů a také jsem si vystál asi desetimetrovou frontu na tribbly. 🙂 Tribblové byli asi nejprodávanějším artiklem a návštěvníkům se dařilo denně vykoupit poměrně rychle veškeré jejich zásoby. Bohužel se sami nemnoží, takže se na mnohé návštěvníky nedostalo. Jsou ale parádní, reagují na hlas a dotek a buď vyděšeně piští (pokud jste Klingon) anebo spokojeně vrní, pokud se jim u vás líbí.

DSTE Voyager stageDalšími výraznými částmi conu byly jednotlivé stage – Enterprise, Voyager a Excelsior. Tam probíhaly diskuze s herci. Přiznám se, že jsem neměl ani v plánu se jich zúčastnit. Nejenže bych moc nerozuměl, protože moje angličtina je opravdu tristní a stačí tak na to, abych si obstaral něco k jídlu a zeptal se na cestu, ale hlavně na to nebyl čas. Z přiložené fotografie uvidíte, jak vypadal plánek celého conu a budete si moci udělat obrázek, jak to tam bylo řešeno. I přes velký nápor fanoušků nedocházelo ve větší části prostoru conu k žádným tlačenicím, což bylo příjemné a mohli jste se alespoň chvílemi vydýchat. Naopak sekce kolem můstku TNG a TOS a místa pro autogramy byly neskutečně přeplněné.

(Ne)organizovaný con

Zázemí conu nebylo vůbec špatné. Odbavit fanoušky na záchodech nebyl žádný problém a toalety i v pozdních odpoledních hodinách působily stále čistě. Horší už to bylo se stravováním, ale já měl vytipovaný jeden menší krámek u vlaků, kde nebyl problém sehnat nějakou tu bagetu nebo sendvič.

Jak jsem zaregistroval zpětné ohlasy fanoušků, tak mnoho z nich bylo velmi kritických. Já bych tak kritický nebyl. Na con se podařilo dostat neskutečné množství prvotřídních herců a návštěvníků mohlo být podle mého skromného odhadu až deset tisíc. Dosadíte-li tyto hodnoty do vzorečku, který obsahuje délku conu dva a půl dne, pak vám nutně musí vyjít fakt, že odbavit jejich požadavky v nějaké rozumné míře bylo velmi náročné. Jelikož jsem měl focení se sedmnácti herci a na conu jsem strávil jen den a půl a všechno jsem stihl, tak musím konstatovat, že lépe to asi opravdu už nejde.

Samotní organizátoři byli neskutečně milí a snažili se mi ve všem pomoci. Ve dvou případech se mi stalo, že se mi krylo focení s herci a díky jejich pomoci jsem všechno stihl. Stačilo jen včas řešit případné kolize ve fotografování a nějak se to vždy udělalo.

Co říci závěrem?

Líbilo se mi to. A to je možná to nejdůležitější. Pravdou ale je, že je to můj nejspíš poslední zahraniční con, v lepším případě na dlouhou dobu poslední. Beru to tak, že jsem se toho zúčastnil, mám spoustu nezapomenutelných zážitků a samozřejmě fotky z conu i s herci a to mi už nikdo nevezme. Jsem opravdu rád, že jsem měl možnost u toho být a stačí mi to.

V ČR jsme zvyklí na STARcon, PragoFFest či Festival Fantazie a to jsou zcela jinak pojaté cony a za sebe s radostí řeknu, že na nich mě to baví mnohem více… i přesto (nebo právě proto) si velmi cením zážitků z Destination Star Trek Europe a každému, kdo by o takovou akci měl zájem, ji s radostí doporučím.

Pokud jste dočetli až sem, tak si zasloužíte pár malých odměn.:-)

Zde je moje druhá fotka s Williamem Shatnerem, ve které mi dovolil podržet vzkaz pro vás všechny. Bohužel to není z fotografie příliš patrné, ale vedle největších českých klubů (CZK, Trekkies TNG a Subspace) by se na cedulce našli i lidé podílejících se na tom nejlepším, co česká fandomová scéna nabízí (namátkou Tyjátrek, Skryté příběhy, Made in Titan, Star Trek: Diplomacy, Star Trek Bohemia, …)

DSTE: Fanda a kapitán Kirk, pozdrav všem českým trekkies :-)

Další fotky, které nebyly umístěny do textu:

DSTE Můstek TOS, William Shatner DSTE Můstek TOS, William Shatner, bližší pohled DSTE Můstek TOS, George Takei, Walter Koenig

DSTE TNG můstek DSTE Muzeum... na fotce je Wil Wheaton, najdeš ho? :-)

DSTE ferengi bazar 02 DSTE ferengi bazar 01

DSTE Klingon DSTE Borg

Pokud vám ani toto nestačilo, můžete si všechno v rychlosti projít v mém zhruba devítiminutovém videu, ve kterém jsem se snažil zachytit sobotní atmosféru conu. Během natáčení se mi dokonce připletl do cesty jeden český trekkie.:-)

A na závěr můžete kliknout sem a transportovat se do mé fotogalerie na Rajčeti, kde najdete několik dalších fotek, a to včetně všech fotek s herci, se kterými jsem se tam setkal.

Poslední větu bych rád tímto ještě věnoval Zaně, která mi speciálně na tento con ušila zbrusu novou uniformu, ve které jsem to všechno prožil. Díky. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *